Specialized Turbo Tero 4.0 EQ
3.499,00 €
z. Zt. nicht verfügbar
Produktinformationen "Turbo Tero 4.0 EQ"
Anmelden
| Modelljahr: | 2026 |
|---|---|
| Bestellnummer: | 95126-5403 |
| Bremsen: | Tektro Gemini Comp, hydraulic disc, resin pad, VR: 200mm, HR: 180mm |
| E-Antriebssystem: | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal; Specialized U2-710, 710Wh |
| Federweg: | 110mm |
| Felgen: | 29', 25mm internal width, disc-specific |
| Gabel: | SR SUNTOUR 34, 110mm Travel, 29, 110x15mm Boost Axle |
| Griffe: | Specialized Body Geometry |
| Hinterradnabe: | Specialized alloy rear hub disc, sealed cartridge bearings, 6-Bolt, 12X148mm thru-axle, 28h, HD Steel Fhb |
| Hinterreifen: | Ground Control,2Bliss Ready, 29X2.35 |
| Kassette: | Shimano, CS-LG300-9, CUES, 9-fach, 11-41T |
| Kette: | Shimano LG500 |
| Kurbeln: | Custom alloy forged crankarms |
| Lenker: | Specialized Trail, 6061 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 27mm rise, 31.8mm |
| Licht: | VR: Lezyne, Ebike Mini Stvzo E300+, 300 Lumen, With Reflector; HR: Spanninga, Stvzo, Commuter Glow With Brake XEr |
| Rahmen: | E5 Aluminum, mid-drive motor, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, wheel lock mount, and front rack compatible |
| Rahmen-Form: | Diamant |
| Sattel: | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Sattelstütze: | TranzX Dropper, 30.9mm, S: 100mm, M-XL: 120mm |
| Schalthebel: | Shimano, SL-U4000-9R, CUES, Right, 9-fachRapidfire, W/ Optical Gear Display |
| Schaltwerk: | Shimano, RD-U4000, CUES, Gs 9-fach, Top Normal, Shadow Design, Direct Attachment |
| Speichen: | DT Swiss Elemental |
| Vorbau: | Specialized Stealth Stem, alloy, 14 deg, 31.8mm, integrated TCD mount |
| Vorderradnabe: | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Vorderreifen: | Ground Control,2Bliss Ready, 29X2.35 |
| Zubehör: | Gepäckträger: Specialized rack, MIK HD inteface, built-in pannier mounts, 27kg max load; Schutzblech: Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, alloy fenderstays |
| Display: | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth connectivity, customizable display pages |